Újdonságok a gazdaságok bejegyzésében

Újdonságok a gazdaságok bejegyzésében

Február 10-én Szerbia Hivatalos Közlönyében megjelent az a kormányrendelet, amely a mezőgazdasági magántermelők bejegyzett gazdaságának járó térítmény felhasználásának módját és feltételeit pontosítja az idei évre.
A gazdaságok bejegyzését eddig is évenként fel kellett újítani, de az említett rendeletnek néhány olyan új rendelkezése van, amely a magántermelőket, különösen a kisgazdaságok tulajdonosait válaszút elé állítja: bejegyeztetni vagy sem. A minapi rendelet ugyanis kimondja, hogy az alapanyagokra: üzemanyagra, műtrágyára és vetőmagra járó támogatásra csak az a bejegyzett gazdaság jogosult, amely a Köztársasági Nyugdíjalapban mezőgazdasági biztosítottként nyilván van tartva és befizette az Alapba a jövedelme után járó járulék teljes összegét 2008-ra. Támogatásra számíthat az is, akit az idén először jegyeztek be az Alapba, de csak abban az esetben, ha a múlt év folyamán legalább hat hónapon keresztül munkaviszonyból származó járulékot fizetett. Támogatásra jogosultak továbbá azok a nyugdíjas termelők, akik nyugdíjukat földművesként valósították meg és még mindig aktívan foglalkoznak mezőgazdasággal. A marginális vidékeken bejegyzett, legfeljebb 10 hektárig terjedő gazdaságokra nem vonatkozik a kormányrendelet, azaz rájuk nem vonatkozik a kötelező nyugdíjbiztosítási alap fizetése. Hogy mely vidék számít marginálisnak a rendelet értelmében, erről a mezőgazdasági miniszter dönt majd.
A rendelet azt is kimondja, hogy támogatásra jogosultak mindazok a bejegyzett gazdaságok, amelyek Kosovo területén azokhoz a közösségekhez tartoznak, ahol a múlt évben megtartották a parlamenti és helyi választásokat. (A rendeletben 26 községet sorol fel a kormány név szerint.) Rájuk sem vonatkozik a kötelező nyugdíjbiztosítás fizetése.
Mivel a gazdaságok bejegyzésének határideje március 31-e, a parasztegyesületek, mezőgazdasági társulások szakemberei járják a terepet, és igyekeznek megmagyarázni a termelőknek, mi előnyös számukra.
Kiss Árpádtól, a Szabadkai Parasztok Egyesültének elnökétől kérdeztük, mi a lényege az új rendeletnek. Egyúttal arra is felkértük, mondja el, mit javasol a kisgazdaságoknak.
- Pofonegyszerű a válasz a kérdés első részére - mondja határozottan Kiss úr. - Az új rendelet lényege, hogy a mezőgazdaságból befolyt adót ne kelljen visszaszármaztatni Vajdaságnak. Mert területalapú támogatás továbbra is van azoknak a termelőknek, akik fizetik a nyugdíjalapot - a Vajdaságban. De ez a rendelkezés nem vonatkozik az ország déli részére, az pedig egyáltalán nem világos, miért szól a rendelet Kosovo azon községeiről, ahol megtartották a választásokat. Tavaly az országban összesen 418 ezer bejegyzett gazdaság volt és elenyésző a nyugdíjalapot fizető gazdaságok száma. Körülbelül 40 ezerre becsülik a nyugdíjalapot fizető gazdaságoknak a számát, ebből talán még 20 ezer sem elégíti ki majd a rendelet feltételeit. Én mégis azt javasolom termelőinknek, hogy feltétlenül jegyezzék be gazdaságukat. Forduljanak tanácsért egyesületünkhöz, a terepet járó szakemberekhez, számoljanak és találják meg a módját annak, hogy a rendszerben maradjanak. Ez feltétlenül szükséges nemcsak az uniós felzárkózás végett, hanem azért, mert a bejegyzetlen gazdaságok nem pályázhatnak támogatásra és egyszerűen képtelenek lesznek értékesíteni termékeiket. Meg kell valamilyen módon találni a nagykapu mellett a kiskaput. Fél hektár a legkisebb bejegyezhető terület, már ezzel is lehet valamit kezdeni. A rendelet újdonsága az is, hogy a térítményeket két részben lehet megvalósítani: május elsejétől június 30-áig és szeptember 1-jétől október 31-éig. A műtrágya után 5000, az üzemanyag után 3000, a vetőmag után pedig 4000 dináros térítmény jár hektáronként. Termelőink már tudják, hogy a térítményre milyen dokumentumokat kell beadni, ebben nincs változás. Újdonság azonban az, hogy a rendelet kimondja: az alapanyagokra adott térítmények kifizetése addig történik, míg pénz van, amit az idei költségvetésben határoztak meg. Ez magyarul azt jelenti, hogy sokkal több a vadász, mint a fóka: ha az igényléseket beérkezési sorrendben fizetik ki, akkor az kap először térítményt, aki előbb adja be a dokumentumait. Ezt rendkívül fontosnak tartom hangsúlyozni, mert megtörténhet ugyanis, hogy bejegyzik a gazdaságot, bármilyen kis területre is, befizetik a nyugdíjalapot, szabályosan összegyűjtik a térítmény igényléséhez szükséges papírokat, de a végén mégsem kapnak semmit, mert előttük már kiürült az erre szánt kassza. Mégis azt mondom, nem szabad kiesni a rendszerből, a gazdaságot vagy annak egy részét feltétlenül jegyezzék be. Ezt a tanácsot főként a kisgazdáknak szántam, jóhiszeműen és mindenekelőtt a termelők érdekét tartva szem előtt egy hosszabb távra - fejezte be a beszélgetést Kiss Árpád.
PERISITY Irma
2009.02.18

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer