Betelt a pohár

Betelt a pohár

A katasztrofális aszály sújtotta észak-bácskai termelők ismét útzárlattal igyekeznek felrázni közönyéből és nemtörődömségéből a Mezőgazdasági Minisztériumot.
Még augusztusban, amikor már egyértelmű volt, hogy az idei szárazság megtizedeli Észak-Bácska szántói és gyümölcsösei termését, a termelők írásban fordultak a Mezőgazdasági Minisztériumhoz, hogy idejében hozzon intézkedéseket az aszálykár csökkentése érdekében. Mivel többszöri írásbeli felszólításukra sem érkezett sem szóbeli, sem írásbeli válasz, a termelők kénytelenek voltak a népszerűtlen útelzáráshoz folyamodni s ily módon figyelmeztetni az illetékeseket: végső ideje tárgyalóasztalnál megbeszélni a teendőket. A Szabadka-Belgrád autóút csantavéri elágazásánál tervezett kétórás demonstrációt nyolc észak-bácskai egyesület szervezte, és azt szabályosan előre bejelentette. Az útzárlatra október 29-én délben került volna sor, ha a rendőrök már órákkal a blokád kezdete előtt nem zárták volna le az utakat. A mezőgépeket nem engedték fel az útra, a termelők kénytelenek voltak a szántókon keresztül megközelíteni a demonstráció színhelyét. Cseppet sem volt szívderítő látvány az út szélén egymás mellett felzárkózó mintegy száz mezőgép, körülötte több száz termelő; az autóút peremén pedig állig felfegyverzett, sisakos, pajzsos rendőrök kordonja, hátuk mögött a vízágyúval. Mivel a zárlatot szervező egyesületek nyílt levélben értesítették a minisztert a megmozdulásról, követeléseikről, elvárták volna valakinek a részvételét a minisztériumból, egészen pontosan magát a minisztert várták, hogy élőszóban mondhassák el panaszaikat. A mindössze kétórásra tervezett útblokád résztvevői elhatározták, hogy mindaddig maradnak, amíg az illetékesek nem tárgyalnak velük. Este hat óra után jelent meg dr. Milan Petrović miniszterhelyettes, és az éjszakába nyúló tárgyalás eredménye az lett, hogy majd egy bizottság tesz látogatást a minisztériumnál, és viszi magával a termelők követeléseit.
A négytagú bizottság - Zabos Árpád, Josip Ivković, Blaško Kopilović és Daniel Kovačić - sajtótájékoztatón számolt be belgrádi útjának eredményéről.
Eredménytelen, kínos hangvételű beszélgetés volt, hallottuk a sajtótájékoztatón, amelyen a minisztérium képviselői mindenáron politikai előjelűnek akarták feltüntetni a termelők megmozdulását, de ezt a küldöttség határozottan elutasította. Kiderült az is, hogy a minisztérium igenis megkapta az észak-bácskai termelők írásos jelentését, melyben teljes dokumentációt küldtek a minisztériumnak, ágazatonként kimutatott veszteséggel. Szóban is elmondták követeléseiket, melyek közül a legfontosabb, hogy a bejegyzett gazdaságoknak hektáronként tízezer dinár támogatást követelnek. Ha ezt a kérelmüket elutasítják, vagyis a kártalanításuk elmarad, abban az esetben kétségessé válik az őszi vetés. Elképesztő - mondták a sajtótájékoztatón -, hogy a minisztériumban szinte fogalmuk sincs a mezőgazdasági munkákról. Arról igyekeztek meggyőzni a küldöttséget, hogy majd valahogy kimunkálkodják, hogy tavaszra kapjanak a termelők nyolcezer dinár hektáronkénti segélyt. Mintha nem tudnák
, hogy a búzát ősszel vetik, s az aszály következtében Észak-Bácskában, az ország legjelentősebb búzatermő területén a tervezett fölterületeknek csak a 40 százalékán vetették el a magot. Azt javasolták a küldöttségnek, hogy adják át követelésüket a kormánynak, pontosabban az elemi csapás okozta károkat felmérő kormánybizottságnak, melynek elnöke Velimir Ilić! A bizottság személyesen vitte el a kormányba (úgy 400 méterre van a minisztérium épületétől), ahol a titkárnő csodálkozva jegyezte meg, hogy ez a mezőgazdasági minisztérium dolga, nem pedig a termelőké. A minisztérium képviselői tíz nap haladékot kértek, de annyit megígértek, hogy a kormány soron következő ülésén majd támogatják követelésüket. A termelők elkeseredése tetőfokra hágott - hallottuk a sajtótájékoztatón. Nem fogadjuk el a könyöradománynak szánt adóleírást, hiszen az csak mintegy 100 dinárnyi segélyt jelent hektáronként. Nekünk nem szociális segélyre van szükségünk - hallottuk -, hanem olyan hathatós állami támogatásra, hogy vethessünk. A szárazság regionális jellegű, mindazok a szerbiai parasztegyesületek, amelyek támogatnak bennünket, nem kérnek semmilyen segítséget, csak szolidaritást vállalnak velünk.
- Ha nem teljesítik követeléseinket - mondja KISS ÁRPÁD, a szabadkai parasztegyesület elnöke -, akkor a nyomásgyakorlás egyéb formáihoz folyamodunk. Az a legszomorúbb, hogy jóval előtte, még akkor, amikor híre ment, hogy tervezzük a zárlatot, a rendőrség részéről megkezdődött a megfélemlítés. Nemcsak a munkahelyen, az egyesületek irodáiban, hanem az otthonunkban is felkerestek bennünket a rendőrök. Azt hiszem, hogy a karhatalom a kivezényelt rendőri erővel pontosan az ellenkező hatást érte el, mint amit akart: senki sem ijedt meg tőlük, sőt az emberekben csak nőtt az elszántság, hogy mindenáron kitartsanak követeléseik mellett. Ideje már, hogy egyenrangú félként kezeljen bennünket a minisztérium meg a kormány! Elvégre ők vannak miattunk.
DOMONKOS GÁBOR, a csantavéri Termelők klubjának elnöke, aki maga is részt vett a ,,volt is meg nem is'' zárlaton, azt mondja, a csantavéri termelők nem állnak el követeléseiktől. Minden további megmozdulásuk attól függ, hogy a tiltakozó megmozdulást szervező nyolc egyesület milyen lépéseket tesz, ha elutasítják követeléseit.
TAKÁCS KÁROLY ludasi termelő szerint ez csak a kezdet. Nem hisz a kapott ígéretben, ezért mint termelő és a helyi közösség tanácsának a tagjaként is tömöríti a termelőket, arra buzdítva őket, hogy minél tömegesebben vegyenek részt a további megmozdulásokban. Apáink mondogatták, hogy félnek a sötét téltől, mi pedig már ott tartunk, hogy a sötét tavasztól félünk - mondta Károly.
Lapzártakor érkezett a hír, hogy Szabadkára látogatott több szerbiai parasztegyesület képviselője, hogy szolidaritásukat fejezzék ki az észak-bácskai termelőkkel. Összehangolt megmozdulást javasoltak, amit az ország egész területére kiterjesztenek.
Legfrissebb hír az is, hogy a zárlat két szervezője Daniel Kovačić és Josip Ivković már megkapták a szabálysértési bíróságra szóló idézést. Rendbontással vádolják őket.

PERISITY Irma

2007.11.07

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer