Az első lépés
Az első lépés
Mint már a múltkori számunkban beszámoltunk róla, a szárazsággal sújtott vidékek mezőgazdasági termelői aláírásgyűjtésbe kezdtek a mezőgazdasági miniszter leváltására. Elegük van az üres ígéretekből, a miniszter ,,megértéséből'' és nagy felbuzdulásaiból, hogy a parasztok követeléseivel kapcsolatban kezdeményezi majd a kormány rendkívüli ülésének összehívását. Meddő tevékenysége miatt az ősszel a tervezett területnek mindössze 60 százalékán került földbe a búzamag, aminek beláthatatlan következménye lehet az ország idei búzaszükségletére nézve. De ez csak egy a sok megoldatlan probléma közül, amit a miniszternek felrónak a termelők. A leváltására vonatkozó érveket tíz pontban foglalták össze, s részletesen is ismertetik őket a termelőkkel aláírásgyűjtés közben.
Olyan termelőkkel beszélgettünk, akik hosszabb ideje aktív tagjai a parasztegyesületek valamelyikének és akik részt vettek a miniszter rovására írt tíz pont összeállításában. Elsősorban arra kerestük a választ, mit várnak az aláírásgyűjtéstől.
Takács Károly ludasi termelő:
- Azt hiszem még a miniszter leváltására vonatkozó követelésünk is csak figyelmeztetés. Ha nem lesz foganatja, tovább harcolunk, más eszközökkel azért, hogy végre valaki a kormányban megértse: a mezőgazdasági termelés így nem folyhat tovább. Azon kívül, hogy tevékenyen részt veszek a parasztegyesület munkájában, a faluban is dolgozok a közjóért. Ludason a lakosság 90 százaléka kizárólag mezőgazdasági termelésből él, a többi tíz százalék, akinek esetleg munkahelye van, is valamelyest kötődik a mezőgazdasághoz, hiszen mindnyájuknak van egy kis földje. Fenntartás nélkül hiszek az aláírásgyűjtés sikerében. Az akció véghezviteléhez pontosan meghatároztuk, ,,lebontottuk'' a feladatokat és felkészültünk arra, hogy minden aláíró esetleges kérdésére érdemleges választ adjunk. Nemcsak az ugyanis a probléma, hogy a miniszter tehetetlen, hanem az is, hogy nem akarja meghallani a problémáinkat, és ezt minden termelő a maga bőrén érzi. Ezért váltunk ,,mindenesekké'', termesztünk gabonát, konyhakerti veteményt, jószágot nevelünk abban a hiú reményben, hogy valami majd csak jövedelmez. Ez így nem mehet tovább.
Balázs György bajmoki termelő:
- Szántóföldi termesztéssel, de főleg állattenyésztéssel: tejtermeléssel és bikahizlalással foglalkozom. Az utóbbi években, de különösen az idén annyira mélypontra süllyedt a mezőgazdasági termelés, hogy ésszerű, átgondolt, hozzáértő miniszter által indítványozott legalább középtávú fejlesztési terv nélkül lassan teljesen tönkremennek a családi kisgazdaságok, amelyek ma az ország mezőgazdasági termelésének jelentős részét alkotják. Az esztelen rendelkezések, az egymásnak ellentmondó miniszteri rendeletek csak a kárunkat okozzák, mert sok esetben, ha megpályázunk valamilyen juttatást, mire a kérvényünk elbírálásra kerül, már más rendelet szerint osztályoznak. Hiányzik a kommunikáció a miniszter és a termelők közt, túl kevés vagy teljesen elmarad az érdembeli tájékoztatás. Szerintem mindez azzal a céllal történik, hogy tönkretegyék a kisgazdaságokat, átjátsszák a mezőgazdaságot az újgazdagok kezére, azokéra, akikből kevés van ugyan, de meg tudják hálálni az értük tetteket.
Garajski Róbert bajmoki termelő:
- A miniszter leválásával azt akarjuk elérni, hogy olyan embert állítsanak a mezőgazdasági minisztérium élére, aki legalább érti, hogy miről beszélünk neki. Legyen orvos az egészségügyi miniszter, tanár az oktatásügyi, de a mezőgazdaságot is olyan szakember irányítsa, aki érti a dolgát és ismeri a mezőgazdasági termelést. Elegünk van már a mellébeszélésből. Például a miniszter nem akarja elismerni, hogy az idén az egyes vidékeket sújtó aszály elemi csapás volt. De a gabonakivitelt blokkolta a szárazság okozta megcsappant hozamok miatt, állítólag azzal a céllal, hogy védje a hazai állattenyésztést. Akkor hogy is állnak a dolgok? Volt vagy nem volt szárazság? És hogyan is hat ez a kiviteli tilalom a hazai mezőgazdaságra? A kivételeseknek most is van búzakiviteli engedélyük, hozzák be az országba az európai hulladékhúst, hát ilyen politikával a hazai vágójószág ára sohasem lesz kifizetődő a termelőnek. A hektáronkénti száz eurós támogatást is politikai jó pontként akarja elkönyvelni a jelenlegi miniszter, pedig az megvolt az előző miniszter idejében is, csak igazságosabban osztották el. A sokat hangoztatott támogatás bizony nagyon jó dolog volna, de azt nem a feldolgozóknak, hanem a közvetlen termelőknek kell adni, ha azt akarjuk, hogy legyen mit feldolgozni.
Kiss Árpád, a szabadkai parasztok egyesületének elnöke:
- Ha nem volnánk meggyőződve arról, hogy akciónk sikerrel jár, el sem indítottuk volna. Ha ahhoz, hogy valaki megpályázza a köztársaság elnöki tisztségét elegendő tízezer aláírás, reméljük, a miniszter menesztésére elég lesz a több tízezer termelő aláírása. Ezt az akciót első, figyelmeztető lépésnek szántuk, mert eltökélt szándékunk, hogy végre olyan miniszter kerüljön a mezőgazdasági minisztérium élére, akinek mindenekelőtt a mezőgazdasági termelés, annak fejlesztése lesz a legfontosabba. Hála az égnek, már jó ideje a vajdasági, sőt egyes szerbiai parasztegyesületekkel is megvan az egyetértés és még abban is reménykedünk, hogy a média segítségével sikerül az aláírásgyűjtést országossá bővíteni. Bennünket a kormánynál már rendre utasítottak, amikor közvetlenül hozzájuk fordultunk segítségért. Van nekünk miniszterünk, mondták, hozzá forduljunk. Hát mi olyan minisztert akarunk, aki meghallgat bennünket és megfelelő eréllyel közvetíti a kormány felé a követeléseinket, javaslatainkat. Mi nem akarunk politizálni, bennünket nem érdekel, melyik pártból kerül ki a miniszter, nekünk az a fontos, hogy értse a dolgát és méltón képviselje az érdekeinket. És vegye tudomásul, hogy pillanatnyilag az országban sokkal több a kisgazdaság, mint a nagybirtok. Én elhiszem, hogy könnyebb és kifizetődőbb is meghallgatni egy tajkunt, mint száz kistermelőt. De ma a mezőgazdaságban ez a helyzet és ezt kell úgy irányítani, hogy ne csak az országnak, a miniszternek legyen kifizetődő, hanem azoknak a kisgazdáknak is, akik a mezőgazdasági termelésből tartják el nemcsak a családjukat, hanem élelemmel látják el a egész országot.
2008.01.23