Mindig a termelők szolgálatában
Fennállásának tizedik évfordulója alkalmából a Szabadkai Parasztegyesület jubileumi partnertalálkozó konferenciát tartott
Az egyesület 10 éves munkájáról az elnök, Kiss Árpád beszélt.
- A Szabadkai Paraszt Egyesületet 2002-ben jegyezték be mint az egykori Vajdasági Parasztszövetség jogutódját. A kezdeti nehézségek ellenére lassan kialakult az egyesület mai arculata. Legfontosabb feladatunknak az érdekvédelmi, az érdekazonosító, az érdekközvetítő és a vidékfejlesztési tevékenységet tekintjük. Az elmúlt húsz év nemcsak az ország iparát tette tönkre, s juttatta koldusbotra, hanem a köztudomásúan szívós mezőgazdasági termelést is. Ezért természetes, hogy egyesületünk a megalakulása óta, elsősorban a magántermelők érdekeit tartava szem előtt, igyekezett minden olyan megmozdulásban, nyilvános tevékenységben részt venni, amely a termelők érdekeit szolgálta. A termelők felismerték tevékenységünk jelentőségét, és ennek köszönhető, hogy ma az adatbázisunk 1430 gazdaság adataival rendelkezik. Tevékenységünket kiterjesztettük a határon túli eurorégió területére is a tapasztalatcsere és a gazdasági kapcsolatok elősegítése érdekében. Ezenkívül együttműködési megegyezésünk van a romániai Nagygazdák Egyesületével és a Csongrád megyei Gazdakörrel. Természetesen igyekszünk gyümölcsöző kapcsolatot tartani minden rokonszervezettel az országban is. Az egyesület tevékenysége ma a következőkre terjed ki: gazdaképzés, a fejlesztési lehetőségek feltárása, az őstermelők bejegyzéséhez nyújtott segítségnyújtás, tanulmányutak, fórumok, konferenciák szervezése, az agrártámogatások odaítélésére kért dokumentáció kidolgozása, kiállításokon történő részvétel, tanácsadás, határon túli kapcsolatok ápolása, falusi turizmus, vidékfejlesztés. Említésre méltó adat, hogy az elmúlt tíz évben egyesületünk tagjainak 3,9 milliárd dinár támogatást sikerült elnyerni, és már magában ez az adat is mérföldkőnek tekinthető egyesületünk munkájában - mondta Kiss Árpád.
A szabadkai Városháza dísztermében megrendezett partnertalálkozót nagyszámú rangos vendég tisztelte meg jelenlétével. Közülük dr. Szieberth István a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium képviseletében a partnerkapcsolatok jövőképét igyekezett bemutatni a Kárpát-medencei Agrárstratégia javaslatának ismertetésével.
- Egyértelmű, hogy az élelmiszer stratégiai árucikk, ezért ajánlatos a régió mezőgazdasági termelését átgondolva fejleszteni - mondta egyebek között dr. Szieberth. - A sikeres, kifizetődő termelés érdekében mindenekelőtt arra van szükség, hogy a mezőgazdaági termelők átértékeljék a hatékonyság, a versenyképesség és a piacgazdaság fogalmát, és ezt összefogással, tapasztalatcserével, közös fejlesztési programokkal sokkal könnyebb elérni. Magyarország EU-tagként rendkívül sokat tehet ezért a határon túli magyar mezőgazdasági szervezetek esetében. A Vidékfejlesztési Minisztérium eddig már jó néhány ilyen szervezettel írt alá együttműködési megállapodást, és ezt javasolja a szabadkai egyesületnek is, elsősorban az uniós támogatások elnyerése végett. A régiós együttműködés nem ismeretlen fogalom a gazdaságban, az ilyen együttműködésnek számtalan előnye van, amit ki kell használni.
A MNT képviselője, dr. Zsoldos Ferenc a délvidéki magyar civil szféra új ösvényeit ismertette a konferencia részvevőivel. Fremond Árpád, a szerb parlament agrárbizottságának tagja köszöntőjében kiemelte, hogy minden igyekezet és rátermettség ellenére az idén rendkívül nehéz esztendő vár a mezőgazdasági termelőkre (is). Francsik József a Vajdasági Parasztszövetség képviseletében üdvözölte az ünnepi konferencia részvevőit.
A felszólalók valamennyien további, az eddigihez hasonló sikeres munkát kívántak a Szabadkai Parasztegyesületnek abban a reményben, hogy azok a magántermelők is, akik eddig még nem tették meg - felismerve a partnerkapcsolatok jelentőségét - bekapcsolódnak az egyesület munkájába.
http://www.hetnap.rs/uj/index.php?zg=6201&no=389
PERISITY Irma