Két illegális hulladéklerakót takarítottak el a helyi mezőgazdasági termelők Bajmokon
A bajmoki mezőgazdasági termelők úgy döntöttek, hogy saját kezűleg takarítják el a Jaj-tanya felé vezető úton (a Szabadkáról Zomborba vezető út jobb oldalán, a Bajmok helységnévtáblától mintegy 100 méterre) és a nagy legelő területén levő illegális szemétlerakót, a nyári utat pedig építészeti törmelékkel töltik fel. A munkálatokat a gazdák még a nyár elejére tervezték, ám a kedvezőtlen időjárás, később pedig a földmunkák miatt pénteken láttak hozzá.
– A már húsz éve létező illegális hulladéklerakót szerették volna eltakarítani a gazdák. Mintegy 15–20 földműves használja ezt az utat, ám gépeikkel nem mernek a füves területen végighajtani, ugyanis attól tartanak, hogy kilyukad a jármű gumija, mert bár a fűtől most nem látszik, de ez a terület tele van mindenféle szeméttel. Hogy elkerüljék a szemetet, mindig valaki más földjére mennek rá – emelte ki Kiss Árpád, a szabadkai parasztegyesület elnöke a helyszínen, miközben a földkotró feltúrta azt a területet, amit már benőtt a fű. A felszakított fűréteg alatt építészeti és háztartási szemét is felbukkant. A gazdák a saját traktorjaikkal szállították el az összegyűjtött szemetet a téglagyárnál kialakított szeméttelepre, a földkotrót pedig egy helyi vállalkozó bocsátotta a gazdák rendelkezésére. A szabadkai önkormányzat az üzemanyag-költség megtérítését vállalta magára.
Kiss Árpád kiemelte, amikor a faluban mások is megtudták, hogy mire készülnek, más területek megtisztítására is érkeztek javaslatok. Mint megtudtuk, a kijelölt területek mellett még két-három nagyobb illegális szeméttelep van Bajmokon. Ezek szanálására feltehetően az idén már nem kerül sor.
– A nyári utakat ez földdel töltjük fel. Sárgaföldet hozunk ide, hogy kipótoljuk az utat – mondta Kiss Árpád, majd hozzátette: – Ez az út egy tanyára vezet. A tervek szerint idővel kiaszfaltozzák, ami nagyon fontos lenne a falu életében, ugyanis lényeges útvonala ez a településnek – mondta.
A szabadkai önkormányzat 80 ezer dinárt különített el a munkálatok végzésére. Mint azt Maglai Jenő, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke kiemelte, az ilyen kezdeményezéseket az önkormányzatnak támogatni kell, hiszen ez által megoldódik egy már 25 éve tartó probléma.
– Szeretném a polgárok figyelmét felhívni arra, hogy a hulladékot ne ilyen helyekre vigyék, és ne a határutak mentén hagyják. Bajmokon kialakítottunk egy szeméttárolót, ahová rendezett körülmények között rakhatják le a hulladékot – emelte ki Maglai Jenő, majd így folytatta: – Ezeket az illegális szemétlerakókat kötelességünk felszámolni. Éves szinten az önkormányzatnak több tízmillió dinárjába kerül az ilyen szeméttelepek eltakarítása, ugyanis a polgárok újból ugyanezekre a helyekre viszik a hulladékot. Úgy gondolom, hogy ehhez a problémához másként kellene hozzáállni. Erre jó példa Bajmok, ugyanis amióta kialakítottunk egy szeméttelepet, azóta a polgárok zöme nem az útszéleken hagyja a hulladékot. Ha ezt a kérdést megoldanánk Csantavéren, Palicson és Hajdújáráson is, akkor sokkal rendezettebb lenne a környezetünk, és a szeméttárolás is ellenőrzés alatt működne – hangsúlyozta Maglai.
Tómó Margaréta
2009. augusztus 15., szombat