Vajdasági búza a nemzeti lisztben

A délvidéki magyar termelők megközelítőleg egy tonna búzával járulnak hozzá a nemzet kenyeréhez
Összetartozunk
Az összetartozás ünnepét, a nemzet kenyerének ünnepét tavaly szervezték meg első alkalommal Pécset. Már akkor nagy visszhangra talált nemcsak Magyarország területén, hanem a határokon kívül eső magyarlakta területeken, így a Délvidéken is. Pécs Megyei Jogú Városa az idén is meghirdette a nemzet kenyerének ünnepét, amelyen Vajdasági termelők is részt vállalnak. Az önzetlen adományokból megközelítőleg egy tonna búza gyűlt össze.
– Az Észak-vajdasági Agráregyesület Szövetsége már tavaly is részt vett ezen a megmozduláson és az idén is kaptunk felkérést Pécs Megyei Jogú Város polgármesteri hivatalától – emelte ki Balog Anita, az Észak-vajdasági Agráregyesület Szövetségének adminisztrátora. Hozzátette, a felkérés után felvették a kapcsolatot azokkal az egyesületekkel, szervezetekkel, amelyek tagjai a szövetségnek, és az elmúlt időszakban megkezdték a búza gyűjtését. A búza begyűjtésének határideje a héten járt le.
– A termelők 10-20 kilogramm búzával járultak hozzá az akcióhoz. Összesen hat községben: Topolyán, Zentán, Magyarkanizsán, Kishegyesen, Moholon és Adán is sikerült gyűjtenünk. Szabadkán a környező településekről eddig a központi raktárban öt zsákkal gyűlt össze, vagyis mintegy 250 kilogramm búzát tárolunk, de további búza érkezésére számítunk, ugyanis Zentán a termelők 500 kilogrammot gyűjtöttek össze. A pécsi hivatal úgy hirdette meg ezt az akciót, hogy 10-10 zsákot vár minden megyéből, illetve a határon túli magyarlakta területekről. A pécsiek segítenek majd az átszállításban, a pécsi hivatal pedig megszervezi az összegyűjtött búza kivitelét – tudtuk meg Balog Anitától.
Az Észak-vajdasági Agráregyesületek Szövetségén kívül a Szabadkai Paraszt Egyesület is megszervezte Vajdaság területén a kenyérgabona gyűjtését.
A termelők is részt vehetnek a pécsi központi rendezvényen, ugyanis az Észak-vajdasági Agráregyesületek Szövetsége buszt indít a rendezvényre. A buszjegy ára 1300 dinár. A terv szerint a busz Magyarkanizsáról indul, majd miután felvette az utasokat Zentán, Topolyán és végül Szabadkán, folytatja útját Pécsre.
– Mi megközelítőleg 500 kilogramm búzát szerettünk volna összegyűjteni, és majdnem annyi össze is gyűlt. A nemzet kenyerének szimbolikus jellege van, a nemzeti érzetet, az összetartozást jelképezi. Mindenképpen indokolt ennek a rendezvénynek a megszervezése, ugyanis igény van rá. Tavaly a mi szervezetünk nem vett részt az akcióban, ezúttal sem mi kezdeményeztük a gabona összegyűjtését, hanem egyesületünk tagjai és munkatársaink, a termelők jelezték igényüket, hogy részt vennének a Nemzet Kenyerének Programjában. Eleget téve a termelők kérésének, mi is vállaltuk a gyűjtés megszervezését – tudtuk meg Kiss Árpádtól, a Szabadkai Paraszt Egyesület elnökétől. Hozzátette: – Szabadka környékéről: Kelebiáról, Csantavérről, illetve Pacsérról, Adáról, Kispiacról és számos más településről is küldtek egy-egy szakajtó búzát a termelők. Ugyanakkor nem csak a termelők érezték úgy, hogy csatlakozni szeretnének ehhez a megmozduláshoz. Egy Belgrádban élő Adáról elszármazott egyén is felkeresett minket. Ő ugyan már nem foglalkozik termesztéssel, mégis szívügyének tartotta, hogy csatlakozzon a megmozduláshoz, így megvette a búzát és postai úton elküldte nekünk. Ebből is látszik, hogy mennyire fontos a nemzeti összetartozás érzése – mutatott rá.
Kiss Árpád kiemelte, hogy az idei gyenge búzatermés ellenére önzetlenül vettek részt a termelők az akcióban.
– Vannak mezőgazdasági termelők, állattenyésztők, akik attól félnek, hogy jövőre nem lesz mivel etetniük a jószágot. Nagyon rossz az idei termés, nagyok a károk az aszály miatt. A búza gyenge átlagot termett, vagyis 18-20 métermázsa termést arattak le a termelők holdanként. Ha azt vesszük figyelembe, hogy 30-35 métermázsa szokott teremni, akkor láthatjuk, hogy szinte megfeleződött a hozam. Ugyanakkor vannak parcellák, amelyeken a jég is elverte a termést, lefeküdt a kalász, nem lehetett összeszedni. Ennek ellenére a mezőgazdasági termelők fontosnak tartották az összefogást, és ők is részt vettek ebben az akcióban – emelte ki Kiss Árpád.
Habár a búza begyűjtése két vonalon zajlott, a kenyérgabonát végül egy központi raktárban helyezték el. Az összegyűlt búzát a jövő héten szállítják el, hogy majd Mohácson augusztus 11-én összeöntsék a Magyarország egész területéről és a határon kívüli magyar településekről érkezett búzával. A mohácsi Szent Miklós vízimalomban őrlik meg, majd belőle megsütik a nemzet kenyerét, amelyet augusztus 20-án, szent István napján szentelnek fel Pécset. Az összeöntött lisztből készült pékárut árusítják is, és az így begyűjtött pénzt jótékonysági célra fordítják, a dévai Szent Ferenc Alapítványnak ajánlják fel.
A lisztből minden határon túli területre küldenek egy-egy zsákot, így Vajdaságba is érkezik. Ebből sütik meg azt a kenyeret, amelyet Palicson a Szent István-napi rendezvényen szentelnek és szegnek meg.

http://www.magyarszo.com/fex.page:2012-07-29_Vajdasagi_buza_a_nemzeti_li...

Miklós Hajnalka
2012. július 29., vasárnap

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer